Archiwum - 2010


------------------------------------------------------------------

Wspomnienia z edycji IV
STREFA TOŻSAMOŚCI. CZECHY. SŁOWACJA.

------------------------------------------------------------------

Demoludy – dzień piąty

width="970"

Finałowy dzień Demoludów rozpoczęły strzały Lemoniadowego Joe na Scenie Margines, którym swój imaginacyjny odpór dawała Tornado Lou. Kolejnym punktem sobotniego dnia było spotkanie autorskie Mariusza Szczygła, poświęcone jego najnowszej książce „Zrób sobie raj”. Pisarz podał chyba jedną z najciekawszych definicji czeskiej kultury: ona ma właściwości i siłę prozacu. Ostatnim pokazem festiwalowym były „Martwe Dusze” Divadla SkRAT, w reżyserii Dušana Vicena. Spektakl miał coś z ducha „Tanga” Rybczyńskiego. Słowaccy aktorzy zabrali widzów w fantasmagoryczną, pełną kakofonii, wędrówkę przez mieszkania, pokoje, łazienki jednego z bloków na bratysławskim osiedlu Petržalka. Widzowie prowadzeni ruchem reflektora stali się podglądaczami tego groteskowego świata blokowisk Europy Wschodniej. Festiwal został wyciszony powolnie, acz konsekwentnie. Najpierw uroczystym bankietem z ambasadorem Słowacji, później w klubie festiwalowym Alchemia, gdzie zaginiona, acz poszukiwana przez pięć dni Demoludów Czechosłowacja, stała się Atlantydą – jedną wyspą kultur: czeskiej, słowackiej i polskiej.

Podczas tegorocznej edycji Demoludów gościliśmy wielu znamienitych gości. Udział w festiwalu wzięli m.in.:
Ewa Ciszewska, bohemistka, filmoznawczyni
Péter Deres, dramaturg Teatru Vígszínház w Budapeszcie
Jakub Groszkowski, politolog z Ośrodka Studiów Wschodnich
Noémi Herczog, krytyczka teatralna, redaktorka magazynu teatralnego „Színház”
Marta Keil, teatrolożka, pracownik Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie
Jarosław Kilian, reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie, dziekan Wydziału
Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie
Ana Kodric, slawistka z Zagrzebia
Peter Kormuth, ambasador Republiki Słowackiej w Polsce
Elżbieta Manthey, szefowa Agencji Dramatu i Teatru „ADiT”
Justyna Mazur. teatrolożka, dziennikarka programu II Polskiego Radia
Kamila Paprocka, teatrolożka
Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka, scenarzystka
Attila Szabó, pracownik naukowy Instytutu Teatralnego w Budapeszcie
Mariusz Szczygieł, pisarz i reporter
Paweł Sztarbowski, krytyk teatralny, pracownik Instytutu Teatralnego w Warszawie
Barbara Świąder, teatrolożka, menadżer teatralny, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego
Rafał Turowski, dziennikarz Radia Chilli Zet i TVP1
Justyna Wodzisławska, bohemistka, tłumaczka

width="970"

------------------------------------------------------------------

Demoludy – dzień czwarty

width="970"

W południe uczestnicy festiwalu zasiedli do Presnidavki, czyli drugiego śniadania, które poprowadziła Justyna Wodzisławska. Śniadanie krążyło wokół kultury i społecznej specyfiki Czech i Słowacji, ich podobieństw i różnic, a także nasrosłych przez lata stereotypów. Gośćmi specjalnym Presnidavki byli: Marian Pecko, reżyser „Sarkofagów i bankomatów”, Ewa Ciszewska i Jakub Groszkowski.

W ramach festiwalowych czytań performatywnych zaprezentowana została sztuka Vladislavy Fekete „Krótkie spięcia” w reżyserskim opracowaniu Piotra Ratajczaka. Tytułowe krótkie spięcia to ciąg rozmów telefonicznych i spotkań bohaterów, którzy nie mają szans na porozumienie. Dzieli ich historia, emigracyjne losy i nieumiejętność wejrzenia w życie drugiego człowieka. Jak zauważył reżyser – tekst niezwykle uniwersalny, ponieważ mógłby rozgrywać się w każdym zakątku środkowo-wschodniej Europy.

Po „Krótkich spięciach” nadszedł czas na „Sarkofagi i bankomaty” Babkovego Divadla na Razcesti. Wyśmienita opowieść o przełomie w scenerii bratysławskiego świata nostalgików, sentymentalistów, młodych wilczków kapitalizmu, konsumentów, wyznawców nowych religii i pieniądza. Wieża Babel idei, pragnień i tęsknot w świecie, który nie do końca okazał się Nowym Wspaniałym Światem. Walorem spektaklu była jego niewątpliwa bezpretensjonalność oraz… lalki w etiudzie przy rodzinnym stole.
Zestaw festiwalowych prezentacji dopełniły strzały Lemoniadowego Joe oraz fantazje Tornado Lou na Scenie Margines.

A nocą znów objawiła się uczestnikom Demoludów zaginiona Czechosłowacja w festiwalowym pubie.

width="970"

------------------------------------------------------------------

Demoludy – dzień trzeci

width="970"

Festiwal rozkwitł pięknie tego roku. Demoludowy czwartek rozpoczął pokaz „Lemoniadowego Joe” na Scenie Margines. Następnie publiczność miała okazję wziąć udział w czytaniu performatywnym sztuki Pavla Kohouta „Klaun” pod opieką reżyserską Giovanny’ego Castellanosa. Sceneria cyrku okazała się wyśmienitą metaforą przełomów: zarówno roku 1968 w Czechosłowacji, jak i późniejszej aksamitnej rewolucji. Dyrektor cyrku ustalił główne zasad zmian, zaś cyrkowcy, akrobaci, treserzy musieli uporać się z „porykującą” i dziką rzeczywistością na zewnątrz cyrku.

Slovenské Komorne Divadlo zaprezentowało spektakl Kamila Žiški i Zuzany Palenčíkovej „I będziemy szeptać” – niesłychanie poetycki i subtelny portret kobiety u schyłku XIX wieku. Modernistyczna sceneria, niczym z Czechowa, była jedynak przewrotnym kamuflażem problemów i pytań odnoszących się również do dzisiejszej rzeczywistości. Spektakl zbudowany został na pięknych obrazach, jak choćby białe rozłożyste i powiewające wokół kobiet koszule – substytut mężczyzn – z którymi mocowały się bohaterki. Prostota środków uwydatniała siłę spektaklu. Dla koneserek pojawił się i taki smaczek: problem zasmażki, nad którą strzela focha mąż-pisarz. Na zakończenie – „gwiazdorski” spektakl „Dungeons & Dragons. Lochy i smoki” praskiego Dejvickiego Divadla, z udziałem Ivana Trojana i Davida Novotnego. To przedstawienie-zagadka, oparta na klasyce gier fantasy, w której realizm mieszał się z magią konfabulowanych światów, a tzw. „czeski humor” przybrał wszystkie możliwe odcienie. Bo jakże może być inaczej, gdy po dwudziestu latach spotyka się dwóch mężczyzn w… lesie.

A wczesną nocą demoludowi goście i artyści znów odnajdywali zaginioną Czesłowację w festiwalowym pubie Alchemia, korzystając z wyświetlanych bajek o Kreciku, Żwirku i Muchomorku, Makowej Panience i innych…

width="970"


------------------------------------------------------------------

Demoludy – dzień drugi

width="970"

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się czytaniem performatywnym dramatu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. „Zaginiona Czechosłowacja” w reżyserii Marii Spiss. Przed aktorską prezentacją autorka przybliżyła postać Marty Kubišovej, której biografia stała się podstawą scenicznej fabuły. Wśród publiczności furorę zrobili Żwirek i Muchomorek, tu cytujemy: „dwa czeskie pedały”, którzy niechcący i mimochodem zostali sprawcami Praskiej Wiosny.

Pierwszym spektaklem festiwalowym byli „Europejczycy” Jiříego Adamka w wykonaniu Teatru Boca Loca Lab. To porywająca formalnie i konceptualnie opowieść o zjednoczonej Europie, o rozpadzie języka, wytracającego swoje sensy w formalinie „europejskich” frazesów i haseł… Boca Loca Lab potwierdziło starą prawdę, że nawet z książki telefonicznej można stworzyć olśniewający teatr. Drugą propozycję Demoludów stanowił „Cud w czarnym domu” Milana Uhdego, w wykonaniu zespołu Divadlo Na zabradli, w reżyserii Juraja Nvoty. „Cud…” okazał się toksyczną opowieścią o relacjach rodzinnych, uwikłanych w traumy z przeszłości i mroczne, niewyrażalne tajemnice. Z tej opowieści polski teatr mógłby wywieść wstrząsający i defetystyczny moralitet, Czesi co rusz wysadzali ciemne tonacje typowym dla siebie poczuciem humoru. Zwieńczeniem środowych prezentacji była lampka szampana w Cafe Teatralnej, po czym goście Demoludów udali się do Alchemii – festiwalowego pubu. Jak donoszą najwytrwalsi i najdzielniejsi, to tam, mniej więcej o piątej nad ranem, Czesi i Słowacy, do spółki z Polakami, odnaleźli zaginioną Czechosłowację, o której pisała Sikorska-Miszczuk. I tak domknęło się koło drugiego dnia Demoludów.

width="970"

------------------------------------------------------------------

Demoludy – dzień pierwszy

Koncertem „Każdemu volny vstup” zainaugurowaliśmy IV edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „DEMOLUDY”. A otwarcie to miało swój spektakularny wymiar – we wtorkowy wieczór tłumy okupowały olsztyński pub Sowa, w którym wystąpiły trzy kapele: Kuzmich Orchestra z Czech, The Lollipops z Polski i Longital ze Słowacji. Spełniły się zapowiedzi zespołów: było ostro i nastrojowo, rockandrollowo i ambientowo, hipnotycznie i bezpretensjonalnie. Brzmienia na najwyższym poziomie i mocno zróżnicowane. Od cudownych wokaliz Kuzmich Orchestry, przez energetyczne łoskoty The Lollipops, po magiczne przestery i harmonie Longital. Jedno stało się jasne: Słowacy i Czesi potrafią pięknie czarować dźwiękami. Prowadzący koncert, Małgorzata Sadowska i Filip Onichimowski, odpytywali publiczność z wiedzy na temat Czech i Słowacji. Kto nie był, niech żałuje i sprawdzi się w quizie poniżej. Oto wybrane pytania:
1. Od kiedy nie ma Czechosłowacji?
2. Który to Żwirek, a który to Muchomorek? Określ ich płeć.
3. Jaki jest najwyższy szczyt na Słowacji?
4. Jaki słynny artysta-plastyk amerykański pochodził ze Słowacji?
5. Komu Humphrey Bogart oddaje pod opiekę Ingrid Bergman w „Casablance”?
6. Cóż za słodki wynalazek powstał w czeskim mieście Dačice w 1843 roku?
7. Od kiedy Czesi piją piwo?
8. Kogo w taki oto sposób opisują kroniki: „Ponieważ była nad miarę bezwstydna, kiedy poślubiła księcia polskiego, będąc już kobietą podeszłego wieku, zdjęła ze swej głowy zawój i nałożyła panieński wianek, co było wielkim głupstwem tej kobiety”.
9. Świadkiem jakiego aktu profanacji był dobry wojak Szwejk. Podaj sprawców, ofiarę i sposób zbezczeszczenia.

width="970"

------------------------------------------------------------------

KONFERENCJA W WARSZAWIE

28 września w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie spotkaliśmy się z przedstawicielami mediów stołecznych. Mamy nadzieję, że udało nam się zarazić dziennikarzy DEMOLUDOWYM bakcylem…

width="970"

------------------------------------------------------------------

TYMCZASOWA SIEDZIBA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

width="970"

Tymczasowa siedziba Teatru: Olsztyn, ul. Pstrowskiego 23
(Scena Kameralna, Scena Margines)
Kasa: w poniedziałek - nieczynna, od wtorku do soboty - w godzinach: 13.00 - 19.00
w niedziele - w godzinach: 16.00 - 19.00
Kasa Teatru jest czynna zawsze na godzinę przed spektaklem.


Olsztyn, ul. Parkowa 1 (Scena CEiIK)
punkt kasowy czynny w dniu spektaklu od godziny 16.00


Specjalne połączenia autobusowe dla demoludowych widzów:

06.10 (środa)
-----------------
19:10 CEiIK-Pstrowskiego


07.10 (czwartek)
-----------------
19:10 Pstrowskiego-CEiIK
22:00 CEiIK-Pstrowskiego


08.10 (piątek)
-----------------
20:20 CEiIK-Pstrowskiego


width="970"

------------------------------------------------------------------

PROMOCJA DEMOLUDOWEGO SPEKTAKLU

Każdy, kto w minioną sobotę przyszedł na olsztyńską starówkę mógł poczuć się jak w krainie rodem z Dzikiego Zachodu. Wszystko to za sprawą promocji najnowszej sztuki Sceny Margines ,,Lemoniadowy Joe” w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej. Mechaniczny byk rodeo zapowiedział oficjalne rozpoczęcie sezonu artystycznego 2010/2011 w Teatrze im. Stefana Jaracza. Atrakcją imprezy okazał się turniej rodeo, który wzbudził zainteresowanie zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych. Byka odważył się poskromić także sam dyrektor teatru Janusz Kijowski, który z czasem 29 sekund uplasował się na drugim miejscu. Najlepsi otrzymali ciekawe upominki: smycze, koszulki, torby oraz bilety na spektakle. Mniej odważni mogli wcielić się w rolę tytułowego Lemoniadowego Joe i wykonać pamiątkowe zdjęcie, bądź pomalować sobie twarz w indiańskie barwy. Promocja stała się okazją do przypomnienia mieszkańcom Olsztyna o kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY, odbywającego się w dniach 5-9 października.

width="970"

------------------------------------------------------------------

Demoludowy rozkład jazdy - patrz PROGRAM>

------------------------------------------------------------------

DEMOLUDY na KORTOWIADZIE 2010

Studentko, Studencie!

14 maja (piątek) weź udział w konkursie i wygraj skrzynkę czeskiego piwa!
Podczas Boju Wydziałów, obok sceny, znajdziesz kilka par drzwi przygotowanych do malowania.
Zadaniem uczestników konkursu będzie pomalowanie drzwi w znaki/ symbole/ wzory/ obrazki kojarzące się z Czechami, Słowacją lub Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym DEMOLUDY.
Dlaczego Czechy i Słowacja – bo w październiku teatry z tych krajów wystąpią na DEMOLUDACH.

Farby zapewnia Teatr. Do Ciebie należy pomysł i wykonanie.
Komisja konkursowa wybierze najciekawsze prace.
Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas Boju Wydziałów.

Nagroda główna: skrzynka piwa.
Nagroda gwarantowana dla każdego uczestnika: koszulka festiwalowa.


Program

Poniżej program DEMOLUDÓW 2010

DATA WYDARZENIE MIEJSCE

5 X
wtorek

godz. 18:00

koncert: KAŽDÉMU VOĽNÝ VSTUP
wystąpią zespoły:
KUZMICH ORCHESTRA (Czechy)
LONGITAL (Słowacja)
THE LOLLIPOPS (Polska)

Być jak Helena Vondráčková
- konkurs z nagrodami


Pub Sowa
ul. Zamkowa 2

wstęp wolny

czas: ok. 120 min.

6 X
środa

godz. 17:00

Małgorzata Sikorska-Miszczuk
ZAGINIONA CZECHOSŁOWACJA
(Polska)

czytanie performatywne
reż. Maria Spiss


CEiIK
ul. Parkowa 1

wstęp wolny

czas: 50 min.

6 X
środa

godz. 18:00


Boca Loca Lab
(Czechy)

Jiří Adámek
EUROPEJCZYCY
reż. Jiří Adámek


CEiIK
ul. Parkowa 1

bilet: 40 zł

czas: 60 min.


6 X
środa

godz. 20:00

Divadlo Na zábradlí
(Czechy)

Milan Uhde
CUD W CZARNYM DOMU
reż. Juraj Nvota


Scena Kameralna
ul. Pstrowskiego 23

bilet: 35 zł

czas: 140 min.


7 X
czwartek

godz. 15:00

Teatr im. Stefana Jaracza
w Olsztynie


Jiří Brdečka
LEMONIADOWY JOE
reż. Małgorzata Głuchowska


Scena Margines
ul. Pstrowskiego 23

bilet: 26 zł

czas: 70 min.

7 X
czwartek

godz. 17:00

Pavel Kohout
KLAUN
(Czechy)

czytanie performatywne
reż. Piotr Sieklucki


sala prób
ul. Pstrowskiego 23

wstęp wolny

czas: 50 min.

7 X
czwartek

godz. 18:00

Slovenské komorné divadlo
(Słowacja)

Kamil Žiška
Zuzana Palenčíková
I BĘDZIEMY SZEPTAĆ...
reż. Kamil Žiška

Scena Kameralna
ul. Pstrowskiego 23

bilet: 35 zł

czas: 60 min.

7 X
czwartek

godz. 20:00

Dejvické divadlo
(Czechy)

Viliam Klimáček
DUNGEONS & DRAGONS. LOCHY I SMOKI
reż. Karel František Tománek

CEiIK
ul. Parkowa 1

bilet: 50 zł

czas: 120 min.

8 X
piątek

godz. 12:00

PŘESNÍDÁVKA
spotkanie poświęcone kulturze
Czech i Słowacji


Restauracja Malta Cafe
ul. Lelewela 6A

wstęp wolny

czas: ok. 60 min.

8 X
piątek

godz. 17:00

Vladislava Fekete
KRÓTKIE SPIĘCIA
(Słowacja)

czytanie performatywne
reż. Piotr Ratajczak

CEiIK
ul. Parkowa 1

wstęp wolny

czas: 50 min.

8 X
piątek

godz. 18:00

Bábkové divadlo na Rázcestí
(Słowacja)

Martin Ciel, Vanda Feriancová, Anna Grusková, Karol D. Horváth, Iveta Horváthová, Viki Janoušková, Jana Juráňová, Laco Kerata, Viliam Klimáček, Silvester Lavrík, Ľuba Lesná, Roman Polák, Dušan Vicen
SARKOFAGI I BANKOMATY
reż. Marián Pecko

CEiIK
ul. Parkowa 1

bilet: 35 zł

czas: 140 min.

8 X
piątek

godz. 21:00

Teatr im. Stefana Jaracza
w Olsztynie


Jiři Brdečka
LEMONIADOWY JOE
reż. Małgorzata Głuchowska


Scena Margines
ul. Pstrowskiego 23

bilet: 26 zł

czas: 70 min.

9 X
sobota

godz. 15:00

Teatr im. Stefana Jaracza
w Olsztynie


Jiři Brdečka
LEMONIADOWY JOE
reż. Małgorzata Głuchowska


Scena Margines
ul. Pstrowskiego 23

bilet: 26 zł

czas: 70 min.

9 X
sobota

godz. 17:00

ZRÓB SOBIE RAJ
spotkanie z Mariuszem Szczygłem
poświęcone jego najnowszej książce
o Czechach

sala prób
ul. Pstrowskiego 23

wstęp wolny

czas: ok. 60 min.

9 X
sobota

godz. 20:00

Divadlo SkRAT
(Słowacja)

MARTWE DUSZE
scen. i reż. Dušan Vicen


Scena Kameralna
ul. Pstrowskiego 23

bilet: 30 zł

czas: 65 min.DEMOLUDY 2010 STREFA TOŻSAMOSCI. CZECHY SŁOWACJASPEKTAKLE

CZECHY. SŁOWACJA. POLSKA. SPOTKANIA I BRZMIENIA


< Powrót

^ Powrót do góry

sponsory